Changes to the Register of Members' Interests
Andrew MacKinlay

List all MPs and Register editions

This page shows how Andrew MacKinlay's entry in the Register of Members' Interests has changed over time, starting at the most recent and working back to the earliest we have managed to parse. Please be aware that changes in typography/styling at the source might mean something is marked as changed (ie. removed and added) when it hasn't; sorry about that, but we do our best with the source material.

RemovedAdded

6 Medi 2010 - View full entry

11. Miscellaneous

  • Honorary parliamentary adviser to the Port of Tilbury Police Federation (unpaid).
 

25 Tachwedd 2009 - View full entry

11. Miscellaneous

 
  • Honorary parliamentary adviser to the Port of Tilbury Police Federation (unpaid).

10. Miscellaneous and unremunerated interests

  • Honorary parliamentary adviser to the Port of Tilbury Police Federation (unpaid).
 

28 Ionawr 2009 - View full entry

10. Miscellaneous and unremunerated interests

  • The costs of the plaintiffs in the case of Lord Alton and others vs the Secretary of State for the Home Department, of whom I was one, were met by contributions from Iranians resident in the UK through the National Council of the Iranian Resistance. (Registered 15 January 2008)
 

22 Ionawr 2008 - View full entry

10. Miscellaneous and unremunerated interests

 
  • The costs of the plaintiffs in the case of Lord Alton and others vs the Secretary of State for the Home Department, of whom I was one, were met by contributions from Iranians resident in the UK through the National Council of the Iranian Resistance. (Registered 15 January 2008)

6 Tachwedd 2006 - View full entry

6. Overseas visits

  • 11-16 September 2005, to Romania with the All-Party Parliamentary Group on European Union Enlargement, at the invitation of the Romanian Parliament, who met the cost of accommodation. (Registered 1 October 2005)
 

1 Tachwedd 2005 - View full entry

6. Overseas visits

 
  • 11-16 September 2005, to Romania with the All-Party Parliamentary Group on European Union Enlargement, at the invitation of the Romanian Parliament, who met the cost of accommodation. (Registered 1 October 2005)

10. Miscellaneous and unremunerated interests

 
  • Honorary parliamentary adviser to the Port of Tilbury Police Federation (unpaid).

31 Ionawr 2004 - View full entry

4. Sponsorship or financial or material support

  • Three months attachment/internship of a television producer from Kyrgyzstan sponsored by BBC World Service, beginning late September 2002.
 

4 Rhagfyr 2003 - View full entry

2. Remunerated employment, office, profession etc

  • Fee from Hat Trick Productions for an appearance on Have I Got News for You". (Registered 29 November 2001)
 

26 Tachwedd 2002 - View full entry

2. Remunerated employment, office, profession etc

  • June 2001, fee received from Mori for interview/questionnaire. Fee passed to Across Trust (Thurrock Group), a registered charity.
  • Fee from Hat Trick Productions for an appearance on "Have I Got News for You". (Registered 29 November 2001)
  • Fee from Hat Trick Productions for an appearance on Have I Got News for You". (Registered 29 November 2001)

4. Sponsorship or financial or material support

 
  • Three months attachment/internship of a television producer from Kyrgyzstan sponsored by BBC World Service, beginning late September 2002.

10. Miscellaneous and unremunerated interests

  • Honorary Patron of Tilbury Town Football Club.
 

14 Mai 2002 - View full entry

2. Remunerated employment, office, profession etc

  • Occasional fees for lectures, broadcasting and journalism.
  • June 2001, fee received from Mori for interview/questionnaire. Fee passed to Across Trust (Thurrock Group), a registered charity.
  • Fee from Hat Trick Productions for an appearance on "Have I Got News for You". (Registered 29 November 2001)

10. Miscellaneous and unremunerated interests

 
  • Honorary Patron of Tilbury Town Football Club.

6. Overseas visits

  • 12-13 May 2000, to Ypres, Belgium, to speak and participate in a conference on the subject of British soldiers executed in the Great War. The conference was convened by the Flanders Fields Museum of the City of Ypres, who paid for my fare and accommodation. (Registered 26 May 2000)
  • 9-12 September 2000, to Gibraltar, as Chairperson of the All-Party Gibraltar Group, for a series of meetings with the Chief Minister, other Ministers and the Leader of the Opposition: coinciding with the National Day celebrations. The purpose of the discussions was to discuss the constitutional future of the Territory and the border situation. I also met with the Commander of the Royal Naval Dockyard in Gibraltar to discuss defence issues. The cost of my travel and accommodation was met by the Territory's Government. (Registered 2 October 2000)
  • 3-6 November 2000, to Rome , to attend the Jubilee Celebrations for Parliamentarians held at the Vatican, at the invitation of the Organising Committee of the All-Party Parliamentary Group on Parliamentarians for the Jubilee Year in the Italian Senate, who paid for my hotel accommodation while in Rome. I met my own travel costs and incidental expenses. (Registered 28 November 2000)
 

14 Mai 2001 - View full entry

6. Overseas visits

 
  • 3-6 November 2000, to Rome , to attend the Jubilee Celebrations for Parliamentarians held at the Vatican, at the invitation of the Organising Committee of the All-Party Parliamentary Group on Parliamentarians for the Jubilee Year in the Italian Senate, who paid for my hotel accommodation while in Rome. I met my own travel costs and incidental expenses. (Registered 28 November 2000)

10 Tachwedd 2000 (first entry we have)

2. Remunerated employment, office, profession etc

  • Occasional fees for lectures, broadcasting and journalism.

6. Overseas visits

  • 12-13 May 2000, to Ypres, Belgium, to speak and participate in a conference on the subject of British soldiers executed in the Great War. The conference was convened by the Flanders Fields Museum of the City of Ypres, who paid for my fare and accommodation. (Registered 26 May 2000)
  • 9-12 September 2000, to Gibraltar, as Chairperson of the All-Party Gibraltar Group, for a series of meetings with the Chief Minister, other Ministers and the Leader of the Opposition: coinciding with the National Day celebrations. The purpose of the discussions was to discuss the constitutional future of the Territory and the border situation. I also met with the Commander of the Royal Naval Dockyard in Gibraltar to discuss defence issues. The cost of my travel and accommodation was met by the Territory's Government. (Registered 2 October 2000)