Lord Reay

Ceidwadwyr Peer

Proffil

Ceidwadwyr Arglwydd

Aeth i mewn i'r Tŷ'r Arglwyddi ar 28 Ionawr 2019

Swyddogaethau cyfredol

  • Member, Finance Committee (Lords) (since 31 Ion 2023)

Swyddogaethau eraill yn y gorffennol

  • Member, Bishop's Stortford Cemetery Bill [HL] Committee ( 8 Meh 2023 to 7 Gor 2023)
  • Member, Industry and Regulators Committee (14 Ebr 2021 to 31 Ion 2024)

Ymddangosiadau diweddar

  • Alternative Investment Fund Designation Bill [HL] - Second Reading 1 Mar 2024

    My Lords, I am very pleased to support this Private Member’s Bill, introduced by my noble friend Lady Altmann, which seeks to remove investment companies from the scope of AIFMD, and exclude them also from PRIIPs and CCI disclosure, including concerning costs. As the noble Baroness stated, this would correct regulatory errors. I declare an interest as an owner of shares and some investment...
  • Hunting Trophies (Import Prohibition) Bill - Second Reading 16 Jun 2023

    My Lords, it is a great pleasure to follow the wise words of my noble friend Lords Lucas and a great privilege to participate in the debate on this Bill brought forward by my noble friend Lady Fookes, for whom I have great admiration—and I am not just saying that as I happen to be her Whip. Her passion for the welfare of animals is well recognised. On the topic of hunting after sporting...
  • British Banking Sector - Question 21 Mar 2023

    My Lords—

Mwy o ymddangosiadau diweddar Lord Reay

RSS feed (?)

Nodyn ar gyfer newyddiadurwyr ac ymchwilwyr: gellir defnyddio'r data ar y dudalen hon yn rhydd, ar yr amod bod TheyWorkForYou.com yn cael ei ddyfynnu fel y ffynhonnell.

Cynhyrchwyd y data yma gan TheyWorkForYou o amrywiaeth o ffynonellau. Gwybodaeth bleidleisio o Chwip Cyhoeddus.

Llun proffil: © Parliament (CC-BY 3.0)