Lord Kilclooney

Crossbench Peer

General Election 2024

There is a UK general election on 4th July 2024 (9 days away).

To understand more about how the election will work, you can read our 10-point guide.

Enter your postcode below to learn more about your new constituency and candidates:


We want MPs to meet the standards and expectations of the people who elected them - you!

Learn more about our current work, and our new project WhoFundsThem - looking into MPs’ and APPGs’ financial interests.

Learn more about how we'll use your donation and other ways to help.

Proffil

Crossbench Arglwydd, Cyn UUP MLA am Strangford

Aeth i mewn i'r Tŷ'r Arglwyddi ar 17 Hydref 2001

Yn flaenorol AS am Strangford tan 14 Mai 2001 — Etholiad cyffredinol

Positions held at time of appointment: Member of Parliament for Strangford, 1983-2001 (resigned seat in 1985 and re elected in 1986). Spokesman for trade and industry, 1992-97; foreign and Commonwealth affairs, 1997-2001; Member of the United Kingdom delegation to the Council of Europe, 1997-2001. (from Number 10 press release)

Aeth i mewn i'r Tŷ'r Cyffredin ar 9 Mehefin 1983 — Etholiad cyffredinol

Aeth i mewn i'r Cynulliad ar 25 Mehefin 1998 — Etholiad cyffredinol

Gadawodd y Cynulliad ar 30 Ionawr 2007 — Wedi'i ddiddymu ar gyfer etholiad

Party was UUP until 30 Ion 2007

Also represented Strangford

Swyddogaethau eraill yn y gorffennol

  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (16 Tach 1994 to 21 Maw 1997)
  • Member, European Legislation Committee ( 9 Meh 1983 to 17 Rha 1985)

Ymddangosiadau diweddar

Mwy o ymddangosiadau diweddar Lord Kilclooney

RSS feed (?)

Nodyn ar gyfer newyddiadurwyr ac ymchwilwyr: gellir defnyddio'r data ar y dudalen hon yn rhydd, ar yr amod bod TheyWorkForYou.com yn cael ei ddyfynnu fel y ffynhonnell.

Cynhyrchwyd y data yma gan TheyWorkForYou o amrywiaeth o ffynonellau.

Am esboniad o ddisgrifiadau'r bleidlais, gweler ein tudalen am gwybodaeth bleidleisio ar TheyWorkForYou.

Llun proffil: © Parliament (CC-BY 3.0)