Alberto Costa

Ceidwadwyr MP ar gyfer South Leicestershire

@albertocostamp https://facebook.com/AlbertoCostaOfficial

About your Member of Parliament

Your MP (Alberto Costa) represents you, and all of the people who live in South Leicestershire, at the UK Parliament in Westminster.

MPs split their time between Parliament and their constituency. In Parliament, they debate and vote on new laws, review existing laws, and question the Government. In the constituency, their focus is on supporting local people and championing local issues. They have a small staff team who help with casework, maintain their diaries, and monitor their inbox.

What you can do

Proffil

Ceidwadwyr MP ar gyfer South Leicestershire

Aeth i mewn i'r Tŷ'r Cyffredin ar 8 Mai 2015 — Etholiad cyffredinol

Cyfryngau Cymdeithasol

Expenses

Themau o ddiddordeb

Alberto Costa campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department of Health and Social Care
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Department for Transport
  • Home Office
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Cannabis: Medical Treatments
  • Washing Machines: Microplastics
  • Coronavirus: Vaccination
  • Parole
  • Epilepsy: Cannabis

Swyddogaethau cyfredol

  • Member, Criminal Justice Bill Committee (since 6 Rha 2023)
  • Member, Scottish Affairs Committee (since 4 Mai 2020)
  • Member, Committee of Privileges (since 2 Maw 2020)
  • Member, Committee on Standards (since 2 Maw 2020)

Swyddogaethau eraill yn y gorffennol

  • Member, Justice Committee ( 6 Gor 2015 to 3 Mai 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Ymddangosiadau diweddar

  • Written Answers — Department of Health and Social Care: Dental Services: South Leicestershire 14 Mar 2024

    To ask the Secretary of State for Health and Social Care, what recent discussions her Department has had with (a) dental practices in South Leicestershire constituency and (b) the Leicester, Leicestershire and Rutland Integrated Care Board on (i) dental contract (A) reform and (B) value, (ii) units of dental activity rates and (iii) taking steps to increase access to dentistry.
  • Written Answers — Department for Science, Innovation and Technology: Broadband: South Leicestershire 5 Mar 2024

    To ask the Secretary of State for Science, Innovation and Technology, how much and what proportion of the contract awarded to CityFibre to provide hard-to-reach premises in Leicestershire and Warwickshire with access to gigabit-capable broadband will be spent in South Leicestershire constituency.
  • Justice: Topical Questions 20 Feb 2024

    Last week, Colin Pitchfork, the double child rapist and murderer, successfully applied for a reconsideration of the Parole Board’s decision not to release him, on the grounds that the decision was irrational. I have issued a survey across my South Leicestershire constituency on Parole Board reform. Will the Secretary of State meet me urgently to discuss the Parole Board rules, as amended in...

Mwy o ymddangosiadau diweddar Alberto Costa

RSS feed (?)

Register of Members’ Interests

New: Download a spreadsheet of all Members Interests.

View the history of this MP’s entries in the Register

Last updated: 18 Maw 2024.

3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources
Name of donor: Constantine Logothetis
Address of donor: private
Amount of donation or nature and value if donation in kind: Tickets for myself and a guest to attend the Hellenic Initiative London Gala dinner in my capacity as Chair of the All Party Parliamentary Group for Greece, total value £700
Date received: 5 October 2023
Date accepted: 5 October 2023
Donor status: individual
(Registered 01 November 2023)
6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Flats in Glasgow and London, the latter owned jointly with my wife: (i) and (from June 2016) (ii). (Registered 02 June 2015; updated 28 June 2016 and 11 October 2016)
8. Miscellaneous
From 18 July 2019, non-practising solicitor in England and Wales; member of the Law Society of England and Wales. (Registered 22 October 2015; updated 23 July 2019)
From 31 October 2016, non-practising solicitor and notary public in Scotland. (Registered 22 October 2015; updated 9 November 2016)
From 18 May 2022, Honorary President of the British Italian Conservatives, an unincorporated association comprising members of the Italian diaspora who support the Conservative Party. (Registered 24 May 2022)
9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
I employ my spouse, Dr Maria Costa, as part-time Office Manager. (Registered 20 April 2016)

More about the register

Nodyn ar gyfer newyddiadurwyr ac ymchwilwyr: gellir defnyddio'r data ar y dudalen hon yn rhydd, ar yr amod bod TheyWorkForYou.com yn cael ei ddyfynnu fel y ffynhonnell.

Cynhyrchwyd y data yma gan TheyWorkForYou o amrywiaeth o ffynonellau. Gwybodaeth bleidleisio o Chwip Cyhoeddus.

Llun proffil: © Parliament (CC-BY 3.0)