Iris Robinson

Cyn DUP MP ar gyfer Strangford

General Election 2024

Find out more about your new constituency and candidates!

About your former Member of Parliament

Iris Robinson is a former MP for Strangford.

What you can do

Proffil

Cyn DUP MP am Strangford, Cyn DUP MLA am Strangford

Aeth i mewn i'r Tŷ'r Cyffredin ar 7 Mehefin 2001 — Etholiad cyffredinol

Gadawodd y Tŷ'r Cyffredin ar 13 Ionawr 2010 — Wedi ymddiswyddo

Aeth i mewn i'r Cynulliad ar 25 Mehefin 1998 — Etholiad cyffredinol

Gadawodd y Cynulliad ar 12 Ionawr 2010 — Wedi ymddiswyddo

Expenses

Themau o ddiddordeb

  • Northern Ireland
  • Health
  • Treasury
  • Home Department
  • Defence
  • Health Services
  • Mental Health
  • Autism
  • General Practitioners
  • Police Service of Northern Ireland

Swyddogaethau eraill yn y gorffennol

  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (11 Tach 2008 to 14 Ion 2010)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Ymddangosiadau diweddar

  • Written Answers — Northern Ireland: Prisons: Alcoholic Drinks 8 Dec 2009

    To ask the Secretary of State for Northern Ireland on how many occasions illicit alcoholic beverages have been found in the Sperrin unit of HM Prison Magilligan in the last five years.
  • Written Answers — Northern Ireland: Sexual Offences 7 Dec 2009

    To ask the Secretary of State for Northern Ireland (1) how many sex offenders were housed in dormitory accommodation in HM Prison Magilligan (a) in the nine months up to August 2009 and (b) on the latest date for which figures are available; on what authority they were so housed; and what steps have been taken to move them to single cell accommodation; (2) how many sex offenders have...
  • Oral Answers to Questions — Foreign and Commonwealth Office: Gary McKinnon (Extradition) 1 Dec 2009

    The decision will grate on the people of Northern Ireland, who for years have witnessed political and judicial protection for IRA terrorist murderers who fled to America and were never extradited despite many requests. In the light of that, will the Secretary of State reconsider his view?

Mwy o ymddangosiadau diweddar Iris Robinson

Register of Members’ Interests

New: Download a spreadsheet of all Members Interests.

View the history of this MP’s entries in the Register

Last updated: 6 Ion 2010.

2. Remunerated employment, office, profession etc
Member of the Northern Ireland Assembly, Parliament Buildings, Stormont, Belfast BT4
Payment of £14,367 (? of £43,101) p.a.
In each of the months July-November 2009 I received payment of £569.19 net. (Registered 10 December 2009)
Member of Castlereagh Borough Council, Upper Galwally, Belfast
Payment of £9,500 p.a.
I receive monthly payment of £415.54 net.
8. Land and Property
Joint ownership with my husband of constituency office at Dundela Avenue in East Belfast.
Apartment in London
Holiday villa in USA

More about the register

Nodyn ar gyfer newyddiadurwyr ac ymchwilwyr: gellir defnyddio'r data ar y dudalen hon yn rhydd, ar yr amod bod TheyWorkForYou.com yn cael ei ddyfynnu fel y ffynhonnell.

Cynhyrchwyd y data yma gan TheyWorkForYou o amrywiaeth o ffynonellau. Gwybodaeth bleidleisio o Chwip Cyhoeddus.