Mr Matthew Green

Cyn Democratiaid Rhyddfrydol MP ar gyfer Ludlow

About your former Member of Parliament

Mr Matthew Green is a former MP for Ludlow.

What you can do

Proffil

Cyn Democratiaid Rhyddfrydol MP am Ludlow

Aeth i mewn i'r Tŷ'r Cyffredin ar 7 Mehefin 2001 — Etholiad cyffredinol

Gadawodd y Tŷ'r Cyffredin ar 11 Ebrill 2005 — Etholiad cyffredinol (safodd eto)

Expenses

Swyddogaethau eraill yn y gorffennol

  • Shadow Minister, Office of the Deputy Prime Minister Local Government & the Regions (26 Ion 2004 to 1 Meh 2005)
  • Young People, Non-Departmental & Cross-Departmental Responsibilities (26 Ion 2004 to 1 Meh 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Ymddangosiadau diweddar

  • Written Answers — Deputy Prime Minister: Housing 23 Mar 2005

    To ask the Deputy Prime Minister how many of the 15,000 homes to be built under the First Time Buyers Initiative he expects to be completed by 31 March 2008.
  • Written Answers — Deputy Prime Minister: Housing 23 Mar 2005

    To ask the Deputy Prime Minister when he plans to publish the consultation paper on the Social Homebuy scheme.
  • Written Answers — Deputy Prime Minister: Housing 23 Mar 2005

    To ask the Deputy Prime Minister pursuant to his answer of 25 February 2005, Official Report, columns 90–92W, how many of the homes to be provided for rent in 2005–06 will be funded through (a) the Approved Development Programme, (b) the Approved Development Programme Challenge Fund, (c) Transitional Local Authority Social Housing Grant, (d) the expanded Private Finance Initiative, (e)...

Mwy o ymddangosiadau diweddar Mr Matthew Green

Nodyn ar gyfer newyddiadurwyr ac ymchwilwyr: gellir defnyddio'r data ar y dudalen hon yn rhydd, ar yr amod bod TheyWorkForYou.com yn cael ei ddyfynnu fel y ffynhonnell.

Cynhyrchwyd y data yma gan TheyWorkForYou o amrywiaeth o ffynonellau. Gwybodaeth bleidleisio o Chwip Cyhoeddus.