Piara S Khabra

Cyn Llafur MP ar gyfer Ealing, Southall

General Election 2024

Find out more about your new constituency and candidates!

About your former Member of Parliament

Piara S Khabra is a former MP for Ealing, Southall.

What you can do

Proffil

Cyn Llafur MP am Ealing, Southall

Aeth i mewn i'r Tŷ'r Cyffredin ar 9 Ebrill 1992 — Etholiad cyffredinol

Gadawodd y Tŷ'r Cyffredin ar 20 Mehefin 2007 — Wedi marw

Expenses

Swyddogaethau eraill yn y gorffennol

  • Member, Constitutional Affairs Committee (14 Gor 2005 to 20 Meh 2007)
  • Member, International Development Committee (28 Mai 2004 to 11 Ebr 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Ymddangosiadau diweddar

Mwy o ymddangosiadau diweddar Piara S Khabra

Register of Members’ Interests

New: Download a spreadsheet of all Members Interests.

View the history of this MP’s entries in the Register

Last updated: 5 Meh 2007.

6. Overseas visits
10-16 September 2006, to Israel and Palestine with Labour Friends of Israel (LFI). Travel and hospitality paid for by LFI. Accommodation paid for by LFI at a rate discounted through the Israeli Ministry of Foreign Affairs. Some hospitality provided by the Palestinian Legislative Council/Palestinian Authority. Travel within Israel/Palestine provided by LFI. Some travel within Israel provided by the Israeli Ministry of Foreign Affairs. (Registered 21 March 2007)

More about the register

Nodyn ar gyfer newyddiadurwyr ac ymchwilwyr: gellir defnyddio'r data ar y dudalen hon yn rhydd, ar yr amod bod TheyWorkForYou.com yn cael ei ddyfynnu fel y ffynhonnell.

Cynhyrchwyd y data yma gan TheyWorkForYou o amrywiaeth o ffynonellau. Gwybodaeth bleidleisio o Chwip Cyhoeddus.